فواید و خواص اترج

فواید و خواص اترج

اترج چیست؟
اترج از تیره سدابیان و راسته افرا سانان می باشد. گاهی میوه های درختچه ی بالنگ به وزن 1 کیلوگرم نیز می رسند. اترج در کشور های هند، چین آمریکای مرکزی و جنوبی پرورش داده می شود. اترج در ایران با نام بالنگ، بادرنگ و بادرنج، ترنج و ترنگ شناخته می شود. ترنج همچنین در میان ستاره شناسان به ستاره عطارد مشهور است. در ایران باستان و 1700 سال قبل از میلاد مسیح اترج در منطقه شوش خلیج فارس کشت می شد و پس از شکست اسکندر مقدونی و عقب نشینی امپراطوری پارس این میوه به غرب اروپا رسید. طبق گفته ی محققاتن عطر خوش بوی اترج دفع کننده ی حشرات موذی بوده و در میان چینی ها و ژاپنی ها از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد. همچنین اترج سبب افزایش گردش خون در بدن شده و این عامل پوست بدن را سفیدتر و روشن تر می کند.
خواص اترج برای تقویت سیستم ایمنی بدن:
میوه اترج حاوی مقدار زیایدی آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد که از بدن در برابر انواع عفونت ها و استرس مبارزه کرده و از سلول های بدن در برابر آسیب ها محافظت می کند. برای تقویت سییتم ایمنی بدن می توانید اترج را با زنجبیل، عصاره آقطی و پروبیوتیک ها ترکیب و میل نمایید. وجود ویتامین C در این میوه خارق العاده موجب مقاوم شدن بدن در برابر ویروس سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی می شود. از دیگر فواید اترج می توان به بهبود و پیشگیری بیماری های ذات الریه، اسهال، مالاریا و جلوگیری از آسیب به سلول های ایمنی بدن اشاره نمود.
درمان مشکلات معده و گوارش با اترج :
برای درمان مشکلات معده، نفخ، حالت تهوع و یبوست روغن و آب بالنگ موجب ایجاد تعادل اسیدیته در روده می شود و موجب زودتر هضم شدن غذا و نفخ معده کاهش پیدا می کند.برای بهتر شدن حرکات روده و درمان یبوست مصرف دمنوش و چای بالنگ و همچنین مشکلات احشاء شکمی بسیار مفید و موثر است. همچنین برای درمان این مشکلات مصرف مربای اترج همراه با عسل بسیار پیشنهاد می شود، در کشور هند برای  درمان یبوست و سنگ مثانه از ریشه بالنگ استفاده می کنند.
خواص عرق اترج برای جلوگیری از ابتلا به سرطان:
عرق اترج حاوی مقادیر مغذی از جمله کاروتنوئیدها و آنتی‌ اکسیدان‌های مهمی است که می‌توانند در پیشگیری از ابتلا به سرطان موثر عمل کنند. برای جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان دستگاه گوارش، سرطان بخش فوقانی دستگاه تنفس و سرطان پستان را می‌توان از عرق اترج به صورت منظم وروزانه استفاده نمود.
کاهش فشار خون با اترج:
 برای کاهش فشار خون می توان از عرق و آب اترج استفاده نمود، چراکه مرکبات حاوی مقادیر بالایی پتاسیم بوده و   فشار خون را کاهش داده باعث و بهبود عملکرد قلب می شود. الکترولیت های موجود در اترج و وجود ویتامین C و پتاسیم خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و آترواسکلروزیس را تا حد زیادی کاهش می دهد. برای تصفیه خون روزانه صبح ناشتا چند قطره آب اترج را همراه با 1 لیوان آب گرم میل نمایید تا تاثیر فوق العاده آن را مشاهده کنید.

  • توسط
  • 1401/06/24
  • 461
  • عرق اترج+اترج+بالنگ+بادرنگ+بادرنج+ترنج+ترنگ+تقویت سیستم ایمنی+کاهش فشار خون+جلوگیری از سرطان+عرقیات طوبی+عرقیجات

پیام ها


ارسال پیام

ارسال پیام